Dusza

Pokochaj siebie

Miłość do siebie stanowi podstawę wszystkiego o czym chce Wam pisać na tym blogu…dlatego do tego tematu pewnie będę wracać jeszcze wielokrotnie. Dla niektórych miłość do siebie może wydawać się czymś egoistycznym, ale nie mam tutaj na myśli bycia egoistą a czystej, prawdziwej miłości. Egoista to osoba, która myśli o sobie nie zważając na innych. Natomiast osoba, która kocha siebie, umie w pełni kochać innych, właśnie dzięki temu że nauczyła się kochać siebie.

Prawda, która kiedyś była dla nas oczywista

Kiedy byliśmy małymi dziećmi, uważaliśmy że jesteśmy idealni. Było to dla nas tak oczywiste jak to, że oddychamy. Uważając siebie za idealnych, miłość do siebie przychodziła łatwo, wręcz naturalnie. Nie obchodziło nas czy inni się z tym zgadzają, co o nas myślą. Dzieci do 3 roku życia nie martwią się takimi rzeczami, nie starają się nikomu przypodobać. Poprostu są sobą i uważają, że są idealne. W tym okresie życia nie mamy jeszcze żadnych „naleciałości” ze strony społeczeństwa, co jest uważane za ładne, fajne, „jacy powinniśmy być”. Przez myśl takim dzieciaczkom nie przejdzie, że mogłyby mieć brzydki nos, czy też że mają niefajny charakter…wyobrażacie siebie coś takiego? Ja nie umiem☺

Dopiero wraz z rozwojem u dziecka aspektów społecznych…obserwuje ono co inni mówią, że jest ładne, fajne, a co nie. I wtedy zaczyna się etap oceniania…siebie i innych, czy spełniamy określone normy społeczne. Jednak to, w co wierzyliśmy wcześniej przecież nagle nie przestaje być prawdą. Nadal jesteśmy idealni. „Normy społeczne” są „wymysłem jakichś ludzi”…i to ludzi, których często nie znamy i którzy w żaden sposób nas nie dotyczą…a ich opinia wpływa na to czy lubimy „nasz nos”, czy kochamy siebie?…kiedy sobie to uświadomimy, widać jak jest to kuriozalne.

Także kochajmy siebie, bo jak to kiedyś pięknie powiedziała Olga Szwajgier: „jesteśmy doskonali bo Bóg dziadostwa nie tworzy” (odcinek 332 na kanale 20m2 Łukasza Jakóbiaka na YouTube)                                  

Miłość do siebie, a miłość do innych

Choć każdy z nas jest idealny, to jednocześnie chyba nie ma takiej osoby na świecie, która w swojej przeszłości nie miałaby sytuacji, gdzie zrobiła coś czego dzisiaj się wstydzi, gdzie wie że źle zrobiła.

Większość z nas ma też cechy charakteru, które nie do końca sami u siebie lubimy, czy elementy naszego ciała, które choć z definicji są idealne…to wolelibyśmy by były nieco inne.

I tutaj w naszej interpretacji na tej „idealności” pojawiają się jakby skazy…ale to są właśnie lekcje dla nas…wyzwanie, przed którym stajemy, by pokochać siebie tacy jacy jesteśmy, łącznie z tymi skazami.  W stosunku do siebie potrafimy być największymi krytykami, dlatego kiedy tutaj nauczymy się wyrozumiałości, wybaczenia, akceptacji, miłości …spójrz jak cudownymi partnerami nauczymy się być w relacjach z innymi ludźmi. …nikt nie chce być z osobą, która wytknie Ci najmniejszy błąd…albo, kiedy coś „spieprzysz” nie da Ci drugiej szansy gdy o nią poprosisz, dlatego nie traktuj też tak siebie. Sami dla siebie jesteśmy najbliższymi osobami, więc traktujmy siebie tak jak chcielibyśmy by inni nas traktowali. Okazujmy sobie miłość, szacunek, troskę. To w relacji z samymi sobą powinniśmy się tego wszystkiego nauczyć. Dzięki temu uczymy się również jak kochać innych, jak im to okazywać, …kochać, choć tak jak i my inni mają swoje „skazy”.

Poza tym kochając siebie…jesteśmy kochani zawsze, nie jest to uzależnione od drugiej osoby. Oczywiście dalej byłoby cudownie być w związku z drugą osobą, ale nie jesteśmy już tak zdesperowani w tej relacji by poczuć miłość. Wyzbywamy się postawy, ciągłego „brania”, bo nie jesteśmy już tak zagłodzeni brakiem miłości. Zamiast tego przestawiamy się na postawę budowania związku zdrowego, gdzie „dawanie” i „branie” jest dla każdego na zbliżonym poziomie, gdzie ludzie się kochają, szanują nawzajem, okazują sobie wsparcie i troskę.

Podsumowując…JESTEŚ IDEALNY bo „Bóg dziadostwa nie tworzy”, zaakceptuj swoje „skazy” o których wspomniałam i pokochaj siebie…całego, z zaletami i wadami. Daj sobie miłość…jesteś tego wart i zasługujesz na to, tak po prostu…dlatego że jesteś.

Marysia♥

 

PS. Jeśli potrzebujesz pomocy, czy wsparcia na drodze do pokochania siebie, zapraszam Cię do skorzystania z mojej oferty, a tym samym zachęcam do kontaktu

 

Zdjęcie: Bart LaRue